AMERYKA ŁACIŃSKA

Tego koniecznie musisz spróbować w Peru!

Tego koniecznie musisz spróbować w Peru!

Ceviche

Surowa, posiekana lub pokrojona ryba zamarynowana w soku z limonki lub cytryny. Często podawana z cebulą, papryką i kolendrą. Im większe kawałki ryby, tym dłużej powinna być marynowana.
Jadłam kilkakrotnie, najbardziej smakowała mi drobno posiekana i krótko marynowana.

Ziemniaki

Peru jest kolebką ziemniaka – uprawa tego warzywa zaczęła się właśnie tutaj ponad 5000 lat przed nasza erą. Polecam wizytę w supermarkecie lub na targu, żeby zobaczyć ile odmian może być przeciętnie sprzedawanych w jednym miejscu.
Oprócz ziemniaków o typowych kształtach, można też spotkać warzywa, które wcale nie przypominają ziemniaków – ani przed, ani po przyrządzeniu.

Świnka morska

Peru konsumuje się rocznie około 65 milionów tych zwierząt. Jest to potrawa na tyle popularna, że można zobaczyć świnkę na talerzu w peruwiańskiej wersji Ostatniej Wieczerzy. Większość turystów z niechęcią się skrzywi, ale zdecydowanie warto spróbować – mięso jest bardzo delikatne, ale niestety w jednej śwince nie ma go zbyt dużo.

Quinoa czyli komosa ryżowa

Uprawiana od kilku tysięcy lat jest podstawowym rośliną uprawną w Peru i Boliwii. Od pewnego czasu quinoa stała sie też popularna w Stanach Zjednoczonych i Europie w związku z tym ceny na lokalnych rynkach znacznie wzrosły w ostatnich latach. Można jeść jak kaszę, w sałatkach lub w zupie.
Ja najchętniej jadłam ją w zupach – w podobny sposób przyrządzam ją czasami w domu.

Od ziarenka do filiżanki. Czy wiesz jak rośnie kawa?

Od ziarenka do filiżanki. Czy wiesz jak rośnie kawa?

Finca to plantacja. A Finca Colombia to nazwa plantacji kawy, którą odwiedziłam w Antigua w Gwatemali pod koniec podróży. Nauka i zdobywanie wiedzy to coś co lubię więc wiedziałam, że wizyta na prawdziwej plantacji to będzie coś niesamowitego. obydwie lubimy uczyć się o nowych rzeczach stwierdziłyśmy, że wizyta na prawdziwej plantacji kawy to będzie to.

Dlaczego finka w Gwatemali nosi nazwę ‚Colombia’? – tego nie wie nikt, nawet właścicielka plantacji Margarita Asensio. Kiedy jej ojciec – lekarz, który postanowił się zająć uprawą kawy, kupił plantację kawy w latach dwudziestych miała ona już taką nazwę.

Margarita snuła opowieści przez dwie godziny oprowadzając nas po swojej plantacji przez ponad dwie godziny ścieżkami ukrytymi wśród drzew.

Przepiękna Boliwia Południowa – Eduardo Avaroa Reserve i Salar

Przepiękna Boliwia Południowa – Eduardo Avaroa Reserve i Salar

Plan wycieczki: Park Eduardo Avaroa + Salar (4 dni z Tupizy)

Dzień 1.

Wyjazd z Tupizy około 9 rano.
Quebrada de Palala – ciekawe formacje skalne, nasz pierwszy przystanek na drodze. Poczułam się rozczarowana, kiedy Fernando nasz kierowca powiedział, że zatrzymujemy się jedynie na 15 minut – wyskoczyłam więc jak najszybciej z samochodu i… przez następne 10 minut walczyłam z silnym wiatrem trzęsąc się z zimna i próbując robić zdjęcia. Zanim minęło 15 minut sama grzecznie wróciłam do ciepłego samochodu.

Ten cudowny Salar!

Ten cudowny Salar!

Salar de Uyuni był dla mnie wymarzonym i wyczekanym od lat miejscem, jechałam więc z ogromnymi oczekiwaniami, ale też z obawą, że rzeczywistość nie sprosta wyobrażeniom.

POST PRAKTYCZNY, więcej pięknych krajobrazów w bardziej widokowym poście ;)

Lipiec – określenie terminu jest bardzo ważne, bo lipiec i sierpień to dwa najzimniejsze miesiące na Salarze.

Wycieczki na Salar wyruszają najczęściej z Uyuni albo z Tupizy i chociaż zazwyczaj nie przygotowuję się zbytnio do moich wyjazdów, tym razem przeglądałam internet szukając wszystkich za i przeciw – miała to być wymarzona wycieczka, nie mogłam sobie pozwolić na jakieś niedopatrzenie.

Ucz się hiszpańskiego w… Boliwii!

Ucz się hiszpańskiego w… Boliwii!

– Nauka? W wakacje? – wiele osób skrzywi się pewnie słysząc taką propozycję, ale zanim odrzucimy ten pomysł warto się chwilę zastanowić. Nauka hiszpańskiego w Ameryce Łacińskiej to nie tylko sposób na poprawienie swoich zdolności komunikacyjnych, ale również fantastyczny sposób na poznanie bliżej lokalnej społeczności i odpoczynek poprzez zatrzymanie się dłużej w jednym miejscu.
Nie masz czasu? Tydzień wystarczy! A tydzień w szkole to tak naprawdę tylko pięć dni – od poniedziałku do piątku. Od rana do południa – pozostaje mnóstwo czasu na zwiedzanie i rozrywkę! Ogromnie ważne jest jedynie, aby wybrać ciekawe i przyjemne miejsce do nauki.

Kubańskie samochody.

Kubańskie samochody.

Fidel Castro doszedł do władzy w 1959 roku i zdecydował, że import samochodów bez rządowego zezwolenia będzie niemożliwy. Rok później amerykański prezydent Dwight D.Eisenhower zerwał dyplomatyczne relacje z Kubą nakładając również embargo handlowe na eksport. W 1962 roku Stany Zjednoczone nałożyły całkowite embargo na Kubę, co było niełatwe dla kraju, którego gospodarka zależała w dużym stopniu od USA. Do roku 2014 kontakty handlowe między tymi krajami nie istniały.

17 grudnia 2014 roku prezydent Barack Obama i Raul Castro ogłosili chęć wznowienia relacji dyplomatycznych i ograniczenie restrykcji dotyczących podróży i gospodarki.
Oficjalne rozmowy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Kubą dotyczące zniesienia embarga rozpoczęły się w Hawanie 21 stycznia 2015 roku.

Po Kubie, którą zamieszkuje 11 milionów ludzi jeździ 60 tysięcy starych amerykańskich samochodów zwanych yank tanks lub máquinas. Zarobki Kubańczyków są niskie i niewiele osób może sobie pozwolić na zakup samochodów, a więc wiele z tych amerykańskich klasyków jeździ jako taksówki –  kiedy embargo zostało nałożone, import części samochodowych był niemożliwi i Kubańczycy musieli sobie radzić sami niektóre modele wydają się być w całkiem dobrym stanie, inne trzymają się na słowo honoru i nie należy się dziwić, jeśli taksówkę będzie trzeba trochę popchać.