Po co czytać blogi podróżnicze?
Dla inspiracji, bo opisują miejsca, o których często nawet nie pomyślimy, żeby tam jechać.
Dla rozrywki w długie zimowe wieczory, kiedy chcemy posiedzieć w wygodnym fotelu z ciepłą herbatą zamiast wychodzić kiedy zimno i pada.
Dla przyjemności: pięknych zdjęć i ciekawych obserwacji autorów.

Na mojej facebookowej liście zainteresowań podróżniczych mam mnóstwo pozycji blogów zarówno polskich jak i zagranicznych – zazwyczaj tylko przeglądam tematy i wchodzę w te artykuły, które mnie zainteresują. Niewiele jest osób, które śledzę regularnie, ale te które czytam cenię za dobre zdjęcia, przydatne rady, ciekawy sposób pisania i podejście do podróżowania, które jest bliskie mojemu.

 

Jest kilka blogów, które czytam z dużą regularnością

– ta regularność wynika z zainteresowania tematem, sympatii do autora, ładnych zdjęć, które mogę obejrzeć. W kolejności alfabetycznej:

 

Blog Anity Demianowicz

anitablogAnitę cenię za styl długich opowieści, przy których mam wrażenie, że czytam kolejne rozdziały książki, za upór w dążeniu do odkrywania własnych sposobów na podróż i za działania dla innych czyli organizację Trampek.
Anita robi świetne zdjęcia, podróżuje po świecie, jest przewodnikiem małych grup (Islandia, Chile, Gwatemala, Polska), a ostatnio napisała świetną książkę: Końca świata nie było.

 

Broken Compass

brokencompassMonika bloga nie prowadzi, ale regularnie opisuje swoją autostopową podróż na Facebooku. Autostop uwielbia, podróżuje z plecakiem i udowadnia, że jak się chce to wszędzie można nawet samodzielnie z Kairu do Kapsztadu – co właśnie zrobiła. Obecnie jest w RPA, a co dalej? O tym na pewno napisze.

 

Głodny Świata

filip-blogFilip niedawno wrócił z kulinarnej podróży dookoła świata i o niej właśnie opowiada na blogu. „Najsmaczniejszy blog o podróżach i jedzeniu” – tak się sam określa i trudno mu nie przyznać racji. Warto zajrzeć nie tylko dla dobrych zdjęć i ciekawych opowieści, ale również po wiele kulinarnych przepisów z różnych zakątków świata.

 

 

Into Americas

intoamericasReporterski blog Mai i Szymona – świetne artykuły o Ameryce Łacińskiej na naprawdę wysokim poziomie. Historie, jakie trudno znaleźć na innych blogach.

 


 

Łukasz Supergan

lukaszsuperganŁukasz dużo chodzi i świetnie opowiada o tym chodzeniu. Przeszedł m.in. Islandię, góry w Iranie czy Łuk Karpat. Robi świetne zdjęcia i pisze dużo postów praktycznych: jak się ubrać, co zabrać, jak się przygotować.
Jego podróżowanie nie ma nic wspólnego z moim podróżowaniem, a jednak czytam wszystkie posty z dużym zainteresowaniem – chyba na zasadzie: fajnie poczytać o rzeczach, których nigdy nie będę robić.

 

Nadia vs. the World

nadiavstheworldBlog dla wszystkich, którzy szukają motywacji, kopa i inspiracji. Jeden z najbardziej pozytywnych blogów polskiej blogosfery podróżniczej. Na początku można mieć wrażenie, że to co się przydarza Nadii to kwestia szczęścia, ale wystarczy się wczytać i już widać że to upór i ciężka praca sprawiły, że Nadia jest teraz tam gdzie jest i wytrwale spełnia kolejne plany i podróżnicze marzenia. Po podróży dookoła świata zamieszkała w USA, pisze książkę i podróżuje dalej.

Plecak i walizka

haniaHania niedawno wyruszyła w podróż dookoła świata (obecnie – listopad 2016 – Filipiny, niedługo jedzie dalej). Pisze głównie dla kobiet starając się zachęcić je do podróżowania po świecie – nie tylko samodzielnego. Hania organizuje też czasami grupowe wyjazdy na Sri Lankę i pisze świetne posty o tym jak podróżować.

 

Pojechana

pojechanaOla Świstow podróżuje bardzo intensywnie i motywuje do ruszenia się z domu i odkrywania świata. Podziwiam za nietuzinkowe odkrywanie świata, łażenie po wulkanach i górach, gdzie dużo śniegu. W podróży od dawna, czasami zamieszka na dłużej w jakimś miejscu….

 

 

Trochę mniej regularnie, ale zaglądam i lubię:

Całe życie w podróży
Czy może być lepszy tytuł na bloga? Dla Agnieszki życie jest podróżą, nawet jeśli akurat nie podróżuje. Blog bez zadęcia, z dużym dystansem do blogosfery, pełen życzliwości dla wszystkich podróżujących – bez względu na to jak podróżują :)

Cel w podróży
Celina sporo podróżuje po Europie i po Świecie – jej wyjazdy są intensywne, a z każdej podróży przywozi sporo zdjęć,rad, relacji i dokładnych opisów – przydadzą się osobom, które wyjeżdżają w podobne miejsca.

Blog o życiu w Afryce
Justyna najpierw po prostu podróżowała, potem zakochała się w Afryce i przeprowadziła do Ugandy, po czym w Ugandzie zamieszkała, zakochała się i tam oczekuje na przyjście na świat swojego pierwszego dziecka – prędko więc się pewnie nie wyprowadzi.

Fashion Voyager
Krótkie opowieści o świecie bliższym i dalszym i o modzie. Ela podróżuje, ale nie zapomina o modzie i urodzie, co mi się bardzo podobał, bo kto powiedział, że podróże tylko dla tych dla obdartusów? ;)

Floating my Boat
Kinga kocha fotografię i samodzielne podróże. Chłopaka często zostawia w domu i w czasie urlopu eksploruje świat – szczególnie uwielbia trekkingi.

Fotograf w podróży
Piotr jest fotografem i robi świetne zdjęcia podróżnicze. Pisze nie tylko o podróżach, ale również o fotografowaniu. Organizuje wyjazdy fotograficzne w różne miejsca na świecie, a na blogu jest dużo dobrych rad dla wszystkich, którzy podróżują i fotografują.

Kami and the Rest of the World
Blog po angielsku o tym jak wykorzystać 26 dniowy urlop w 100%, o street-art w miastach europejskich i nie tylko. Duża inspiracja dla wszystkich, którzy podróżują w pojedynkę!

Los Wiaheros
Pisząc o długich podróżach napisałam, że nie chciałabym podróżować długo, bo tacy ludzie stają się oderwani od świata i życia – Alicja i Andrzej dają przykład, że wcale tak nie musi być – po powrocie z kilkuletniej podróży, podróżują dalej choć już na krócej i służą pomocą innym.

Makulscy
Blog o podróżach z psem o imieniu Luśka. Luśka jest niezwykle fotogeniczna, a Ola i Michał robią fajne zdjęcia, polecam więc również ich instagram.

Podróże Pana Szpaka
Podróżnik amator, najczęściej podróżuje po krajach byłego Związku Radzieckiego, ale nie tylko. Pamięta o polskich cmentarzach i ważnych dla Polski miejscach. Entuzjasta dobrych piw i piłki nożnej

Post-turysta
„Teoretycznie, post-turystę od zwykłego turysty odróżnia świadomość globalnych współzależności, przyczyn i konsekwencji turystycznych zachowań oraz samoświadomość podlegania procesom psychologicznym, komercyjnym i ideologicznym. Tylko, co to wszystko oznacza w praktyce?” – tłumaczy i pyta Paweł Cywiński. Polecam również profil na facebooku do regularnych informacji i dyskusji.

Szukając słońca
Blog o szukaniu słońca w górach, na zadupiach, samotnie, z plecakiem i budżetowo.

Tierralatina
Blog dla wszystkich, którzy kochają Amerykę Łacińską – dużo bieżących informacji, ciekawe analizy i obserwacje.

Wędrowne Motyle
Jeśli pracujecie na etacie i interesują was krótkie wakacje lub weekendowe wyjazdy to blog Marcina i Ani jest najlepszym miejscem, w jakie warto zajrzeć szukając zarówno rad jak i inspiracji.
Marcin kiedyś rysował świetne mapy, a teraz robi coraz lepsze filmy – warto więc nie tylko poczytać bloga, ale i pooglądać.

Wojażer
Blog Marcina to świetna mieszanka kultury, historii i długich opowieści o ludziach podana tak, że nawet jeśli nie planowaliście odwiedzać opisywanych miejsc to pewnie zmienicie zdanie.

Coraz więcej też w blogu Marcina Polski i architektury – warto się zainteresować!

Zależna w podróży
Lubię blogi o świadomym i odpowiedzialnym podróżowaniu. Agnieszka o sobie pisze tak: Niezależne podróże poza szlakiem. Promocja odpowiedzialnej turystyki i wolnego podróżowania. Jest specjalistką od Włoch, ale pisała też o Bliskim Wschodzie, Maroku i Kazachstanie

 

Układanie listy najlepszych blogów polskich blogów podróżniczych zmusiło mnie do zastanawiania się jakie blogi lubię i co jest dla mnie ważne (i w rezultacie co sama chciałabym zmienić).

 

Co lubię w blogach, które czytam?

– styl autora
– dobre zdjęcia
– opisy o miejscach, w których byłam (żeby porównać)
– opisy miejsc, w które chcę jechać
– listy (kocham listy)
– opowieści o lokalnej kuchni

Co mnie zniechęca do bloga?

– dokładne relacje (godzina po godzinie, miejsce po miejscu)
– styl autora
– opis miejsc, które mnie nie interesują
– za małe i kiepskie zdjęcia
– biała czcionka na czarnym tle
– zapominanie o akapitach, tytułach, wyróżnieniach etc. (męczę się wtedy)
To co dla jednego jest pożywieniem, dla innego jest trucizną – napisał rzymski poeta Lukrecjusz i to chyba jest najlepsze podsumowanie moich rozważań – czytaj, szukaj przeglądaj a znajdziesz blogi, które są najlepsze dla Ciebie.

 

Poniżej jeszcze więcej blogów! Polecam, zajrzyjcie, poczytajcie, poszukajcie czegoś dla siebie!

Adamant Wanderer
Ula mieszkała w wielu miejscach na świecie, obecnie zatrzymała się w Austrii. Pisze o miejscach, wrażeniach i kuchni. Dla mnie to jedyna wegetarianka w podróży, którą, kiedy pisze o kuchni, czytam z chęcią.

Bałkany według Rudej
Subiektywnie o Bałkanach i nie tylko. Relacje z podróży i psychodietetyczne spojrzenie na kraje Półwyspu Bałkańskiego okraszone zdjęciami i filmami oraz rudym poczuciem humoru i ironią.

Bear Girl
O odważnych podróżach w zimne miejsca – tam gdzie niewiele osób chce podróżować.

Biegun Wschodni
Podróże po Europie, wycieczki weekendowe, wędrówki piesze, trekking rowerowy. Ją ciągnie w odludne góry, jego do europejskich stolic. Łączą zainteresowania i dzielą się doświadczeniami.

Bolivia in My Eyes - Danka pisze o Boliwii, w której mieszkała wiele lat – warto tam zajrzeć jeśli ktoś szuka informacji o tym niesamowitym kraju.

Busem przez Świat
Z podróżowania zrobili sobie pracę. Podróżują busem, do którego zabierają pasażerów. Dobre historie i niezłe zdjęcia. Piszą książki o tym jak tanio podróżować po świecie.

Chiny-Info
Głównie o Chinach, ale i o wakacjach kiedy autor wyjeżdża z Chin i odwiedza inne kraje.

CroLove
Dla wszystkich miłośników Chorwacji. Lub dla tych, którzy dopiero tam się wybierają.

Daleko niedaleko
Na blogu poczytać można o podróżach w bliższe i dalsze zakątki świata, o ciekawych miejscach i ich historii, odmiennych kulturach, ludziach i ich zwyczajach, o powalającej przyrodzie. Wszystko okraszone dużą dawką fotografii.

Emi w drodze
Dwa lata w solo podróży po Azji (z naciskiem na Indie i Sri Lankę), praca w Nowej Zelandii i w końcu życie na indonezyjskiej Jawie.

Gadulec
Kinga bardzo dużo i szybko mówi – i to nie tylko o podróżach. Podróżuje, bawi się, pisze i coraz częściej jest przewodnikiem dla innych.

Gonimy słońce
O dwojgu takich, co wciąż uciekają przed zimą w poszukiwaniu ciepełka i przygód, czyli podróże dookoła świata w pogoni za Słońcem.

Hotel Spotter
Pierwszy polski blog o hotelowych programach lojalnościowych. Tutaj dowiesz się jak tanio (lub za darmo) nocować nawet w luksusowych hotelach. Recenzje, promocje, porady.

Italia poza szlakiem
Włochy bez nadmiernej koloryzacji. Na lądzie, na morzu, przy winie, na kawie. Podróże nie tylko enokulinarne.

Kami everywhere
Kami podróżuje właśnie dookoła świata! Obecnie – listopad 2016 – jest w Australii.

Kołem się Toczy
Blog Karola był najlepszym blogiem podróżniczym 2014 – ale od tamtego czasu autor stara się, żeby był coraz lepszy. Dużo postów z poradami, świetne opowieści z odwiedzonych miejsc i dobre zdjęcia.

Live a Life
Blog FILMOWO-podróżniczy – świetne filmy podróżnicze!

Love Traveling
Życie bez podróży jest jak przyprawa bez soli! Autorski blog o fascynacji światem, inspirujących podróżach i podróżniczym stylu życia… na etacie ;)

Łukasz Kędzierski
Świetne zdjęcia, opowieści z nurkowania, odkrywania jaskiń i nie tylko. Podróżuje rodzinnie z córką.

Na Litwie
Blog ukazujący nieznane oblicze Litwy. Galerie, podróże, informacje, kuchnia i wiele wiele więcej.

Mi alma es española – el mundo en español
Blog o krajach hiszpańskojęzycznych: podróże, ciekawostki, spostrzeżenia kulturowe, porady na temat programu Erasmus w Hiszpanii, kreatywne sposoby nauki języka hiszpańskiego, kino oraz muzyka w języku hiszpańskim.

Notatki z podróży
Podróże na etacie. Świetne informacje z Maroka, Iranu i Birmy.

Paragon z Podróży
Najpierw było dużo o miejscach bliskich, teraz jest coraz więcej o miejscach dalekich. Po latach kiedy skupiali się wyłącznie na bardzo budżetowym podróżowaniu zdecydowali, że ‚najtaniej’ nie zawsze znaczy najlepiej. Podróżują więc różnie.

PatTravel
Patrycja w podróży dookoła świata (obecnie, listopad 2016 w Ameryce Południowej) – blog kulinarno-podróżniczy.

Places2visit.pl
Podróże rodzinki najpierw dwu, potem trzy osobowej, a od dwóch miesięcy już czteroosobowej. Podróże bliższe i dalsze, po Polsce i po Europie. Może kiedyś i po świecie. Z dziećmi czy bez, w jednym miejscu trudno im usiedzieć.

Podróże od kuchni
Praktyczny przewodnik podróżniczo-kulinarny po świecie. O tym, co warto wrzucić do plecaka i na ząb w innych krajach.

Podróżniccy
Świetne historie, nie tylko o podróżach – blog, który ciągle się rozwija i jest blogiem nie tylko podróżniczym.

Poszli-Pojechali
Ciekawe miejsca, jedzenie&alkohole, street art, relacje z wyjazdów, przepisy z kuchni świata.

Rusz w podróż.
Kobiece podróże solo z plecakiem – dalekie i bliskie.

Ruszaj w Drogę
Chyba najlepszy blog dla tych, którzy chcą zwiedzać Polskę.

Sądecki Włóczykij
Miłośnik Wschodu, obecnie mieszka w Estonii.

Skok w bok
Niezbędna lektura dla wszystkich wybierających się do Tajlandii.

Szymon Podróżnik
O chłopaku, który postanowił realizować marzenia i poznawać nowe miejsca oraz ludzi w najróżniejszych zakątkach świata.

The Ollie
Blog łączący dwie pasje – podróże i fotografowanie. Zdjęcia i opisy wyjazdów do  klimatycznej Azji Południowo-Wschodniej oraz krótkich wypadów po pięknej Europie.

Tresvodka (w Chile)
O życiu w Chile i podróżach po Ameryce Łacińskiej. Relacje z podróży, zdjęcia, rady, przepisy, kulturowe spostrzeżenia i kulturalne polecenia.

TroPiMy
Dwoje programistów w podróży – geekowe podróże po Europie i USA.

TropiMy Przygody
O miejscach z ciekawą historią, wegetarianizmie w podróży, a do tego spora dawka fotografii podróżniczej – obecnie w niekończącej się podróży poślubnej dookoła świata. Zaczęli od Ameryki Łacińskiej, obecnie (listopad 2016) są w Nowej Zelandii.

Where is Juli + Sam
Marzysz o Australii? To jest miejsce dla Ciebie! Po podróży dookoła świata, Julia znalazła swoje miejsce w Australii. Teraz podróżuje sama lub z Samem. Wydała dwie książki i regularnie pisze świetne artykuły o Australii – kontynencie, na który pewnie długo jeszcze nie zajrzę…

Znajkraj
Podróżują po Polsce i Europie. Na rowerach i na nartach biegowych. Sami i z przyjaciółmi.

 

 

 • Oczami Humanistki

  Witaj w klubie! Również czytam bloga Filipa. Bardzo urzekła mnie nazwa – ,,Głodny świata”. Natomiast ciekawe, wysokiej jakości zdjęcia i oryginalny styl Filipa sprawiły, że zostałam na jego blogu na dłużej ;)

 • Ciekawa lista :) Dość podobna do mojej. Rzeczywiście warto ich czytać :)

 • Ela

  Miło mi! Niezły skład:)

  Sama ostatnio o tej modzie zapomniałam:) a pkra wrócić z kilkoma wskazówkami jak się pakować zimą!

 • Widzę, że się załapałem – dzięki

 • Evi

  Właściwie większość, jeśli nie wszystkie są mi znane, ale dobrze je mieć zebrane w jednym miejscu.

 • Super, że są zebrane. Będę wiedzieć gdzie zaglądać.

 • Ama Ndra

  aleee świetne! :D chętnie poczytam każdy po kolei

 • Większość znam :) Ja najbardziej lubię czytać i miejscach, których nie znam, o kulturze i o autentycznym doświadczaniu.

 • Większość blogów znam, niektóre czytam regularnie, a do innych zaglądam przy okazji. Ostatnio chętnie czytam posty Filipa z „Głodny świata” i Wojażera :)

 • czytam niektóre z blogów, na inne wejdę czasem, jak jakiś artykuł mnie zainteresuje. Ogólnie większość znam.

 • zgadzam się dokładnie z powodami, dla których czytamy blogi. Jak planuję podróż w jakieś miejsce to własnie na blogi zaglądam na początku, a i wiele miejsc odkryłam własnie dzięki blogom. Dzięki za wyróżnienie!

 • borowiknasurowo.blogspot.com

  Super lista! o wielu pozycjach jeszcze nie słyszałem. Dzięki Tobie mogę nadrobić zaległości :)

 • super lista, wiele z nich bardzo lubie i regularnie odwiedzam :-) chetnie tez zerkne na te ktorych jeszcze nie znam :-)

 • sekulada.com

  Mocna lista :) ! Niestety albo i stety nie wszystkie mi są znane, ale chętnie się z nimi zapoznam.

 • Widzę, że wiele podobnych miejsc w sieci nas interesuje :) Przyznaję nie wszystkie znam, ale chętnie się zainspiruję…:)

 • beeverywhere.pl

  Niezła lista, inspiracji nie zabraknie, gorzej z czasem :D
  jeśli ktoś chce poczytać o studenckich wojażach to też zapraszam na http://www.beeverywhere.pl/

 • Dorota Czerniakowska

  Super zestawienie! My też zapraszamy do nas. Piszemy o podróży dookoła świata po Ameryce Środkowej i Południowej, Nowej Zelandii, Australii i wielu innych miejscach. http://www.viamundo.pl

 • Ryba Filip

  Cześć. Zapraszamy też na naszego bloga który działa od dzisiaj ale na bieżąco uzupełniamy treści z zeszłych laty. Dużo autostopowych podróży po różnych kontynentach… Lifeusers.pl