Są miejsca, których pewnie nie odwiedzę, a jednym z takich miejsc jest Arabia Saudyjska. Kraj, który jest praktycznie zamknięty dla turystów. Nawet jeśli otrzymanie wizy nie byłoby problematyczne, to bycie turystką tam nie byłoby proste, bo jak dobrze można poznać kraj jeśli nie wolno kobiecie prowadzić samochodu czy rozmawiać z obcymi mężczyznami?
Podróż ze 197* detektywami wokół świata
Postanowiłam połączyć dwie rzeczy, które uwielbiam: podróże i kryminały. Jak? Proste! Czytając kryminały z różnych stron świata. Czytam więc i dziwię się, że takie połączenie nigdy wcześniej nie wpadło mi do głowy, bo okazuję się to świetną zabawą. Odkrywam nowych autorów – często mało popularnych w Polsce, przypominam sobie miejsca, które kiedyś odwiedziłam (łatwiej zrozumieć np. ghanijski kryminał jeśli mogę wyobrazić sobie Akkrę, w której mieszka główny bohater) i odkrywam nieznane światy
* to ile jest krajów, zależy od tego co uważamy za kraj, stąd podawane przez różne źródła listy mogą się różnić.
Królestwo nieznajomych
Książka Zoë Ferraris „The Kingdom of Strangers” to kryminał, którego akcja toczy się w Dżudda, drugim co do wielkości mieście Arabii Saudyjskiej.
Fabuła: Dziewiętnaście ciał zostaje odkrytych na pustyni i saudyjska policja niechętnie musi przyznać, że od wielu lat działa tam seryjny zabójca, o którym nikt nie miał pojęcia. Inspektor Ibrahim Zahrani prowadzący sprawę usiłuję jednocześnie dojść co stało się z jego kochanką, która nagle tajemniczo zniknęła. Sam nie może zgłosić zaginięcia, bo cudzołóstwo jest karane śmiercią, zwraca się więc o pomoc do pracującej w laboratorium Katyi, która jest jedną z niewielu kobiet pracujących w policji.
(„Kingdom of Strangers” jest trzecią książką z serii, w której występują Nayir Sharqui i Katya Hijazi. Na język polski została przetłumaczona tylko pierwsza część Ślad na piasku)
Co mi się podobało? Opowiedziana w książce historia jest fascynująca, ale najciekawsze jest opis śledztwa w połączeniu z absurdami codziennego życia w Arabii Saudyjskiej, kraju w którym segregacja pomiędzy kobietami i mężczyznami jest największa na świecie, np. oddzielne kostnice dla kobiet i mężczyzn i problemy ze śledztwem, kiedy mężczyzna odmawia przeprowadzenia sekcji na kobiecie.
Autorka opisuje zarówno fanatycznie religijnych jak i liberalnych mieszkańców kraju.
Historie (nie)prawdziwe
Kryminał, który przeczytałam opowiada zmyśloną historię, ale realia są prawdziwe. Tak twierdzą niektóre kobiety, które mieszkały w Arabii Saudyjskiej. Inni utrzymują, że dziewięć miesięcy, które autorka spędziła w tym kraju to zdecydowanie za mało, żeby oddać dobrze to co się tam dzieje.
Sama autorka powiedziała, że w trzech książkach napisała wszystko co mogła napisać o tym kraju, a podczas pisania miała konsultantów, którzy pomagali jej w sprawach dotyczących codziennego życia.
Turystów w Arabii Saudyjskiej raczej nie ma, a najbardziej popularne książki o tym kraju mają do opowiedzenia jedna historię: kobiety z Zachodu, która musiała walczyć z religią i uciekać.
Tomek Michniewicz w książce „Swoją drogą” jedną część poświęca swojej podróży z żoną do Arabii Saudyjskiej, ale jej wrażenie opisane są przez niego, z męskiego punktu widzenia, z którym w przypadku krajów muzułmańskich mam ogromny problem, bo już niejeden raz dziwiłam się jak ktoś kto obserwuje wszystko z boku nagle staje się ekspertem od tego ‚co czują i myślą kobiety’.
Przeczytaj też: Zmieniająca się sytuacja saudyjskich kobiet – artykuł z National Geographic (w jęz. ang.)
Które historie są prawdziwe, a które nie? Niestety, mała szansa, że się kiedyś dowiem.
Pomóż mi!
Zebranie i przeczytanie kryminałów ze wszystkich krajów świata nie jest wcale łatwe. Pierwszym problemem jest język – często powieści, które chciałabym przeczytać nie zostały przetłumaczone na polski lub angielski lub nie są dostępne w wersji elektronicznej. Często też egzotyczne historie nie są napisane przez lokalnych autorów. Czasami, nawet kiedy jest wybór, trudno zdecydować się którą książkę przeczytać.
Oto lista krajów, o których już czytałam lub mam na liście (na kindlu):
Arabia Saudyjska, Australia, Belgia, Botswana, Brazylia, Chiny, Dania, Finlandia, Francja, Ghana, Hiszpania, Holandia, Islandia, Izrael, Niemcy, Norwegia, Polska, RPA, Słowacja, Szwecja, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy.
Czy znasz autorów kryminałów z innych, niewymienionych powyżej krajów?
Wymagania: 1) powieść współczesna (fikcja), 2) akcja dziejąca się współcześnie, 3) autor urodził się lub mieszkał w kraju, o którym pisze, 4) (opcjonalnie) detektyw jest bohaterem serii książek, 5) książka dostępna w języku polskim, angielskim lub hiszpańskim.