Są miejsca, których pewnie nie odwiedzę, a jednym z takich miejsc jest Arabia Saudyjska. Kraj, który jest praktycznie zamknięty dla turystów. Nawet jeśli otrzymanie wizy nie byłoby problematyczne, to bycie turystką tam nie byłoby proste, bo jak dobrze można poznać kraj jeśli nie wolno kobiecie prowadzić samochodu czy rozmawiać z obcymi mężczyznami?

Podróż ze 197* detektywami wokół świata

Postanowiłam połączyć dwie rzeczy, które uwielbiam: podróże i kryminały. Jak? Proste! Czytając kryminały z różnych stron świata. Czytam więc i dziwię się, że takie połączenie nigdy wcześniej nie wpadło mi do głowy, bo okazuję się to świetną zabawą. Odkrywam nowych autorów – często mało popularnych w Polsce, przypominam sobie miejsca, które kiedyś odwiedziłam (łatwiej zrozumieć np. ghanijski kryminał jeśli mogę wyobrazić sobie Akkrę, w której mieszka główny bohater) i odkrywam nieznane światy ;)

* to ile jest krajów, zależy od tego co uważamy za kraj, stąd podawane przez różne źródła listy mogą się różnić.

Królestwo nieznajomych

Książka Zoë Ferraris „The Kingdom of Strangers” to kryminał, którego akcja toczy się w Dżudda, drugim co do wielkości mieście Arabii Saudyjskiej.

Fabuła: Dziewiętnaście ciał zostaje odkrytych na pustyni i saudyjska policja niechętnie musi przyznać, że od wielu lat działa tam seryjny zabójca, o którym nikt nie miał pojęcia. Inspektor Ibrahim Zahrani prowadzący sprawę usiłuję jednocześnie dojść co stało się z jego kochanką, która nagle tajemniczo zniknęła. Sam nie może zgłosić zaginięcia, bo cudzołóstwo jest karane śmiercią, zwraca się więc o pomoc do pracującej w laboratorium Katyi, która jest jedną z niewielu kobiet pracujących w policji.

(„Kingdom of Strangers” jest trzecią książką z serii, w której występują Nayir Sharqui i Katya Hijazi. Na język polski została przetłumaczona tylko pierwsza część Ślad na piasku)

Co mi się podobało? Opowiedziana w książce historia jest fascynująca, ale najciekawsze jest opis śledztwa w połączeniu z absurdami codziennego życia w Arabii Saudyjskiej, kraju w którym segregacja pomiędzy kobietami i mężczyznami jest największa na świecie, np. oddzielne kostnice dla kobiet i mężczyzn i problemy ze śledztwem, kiedy mężczyzna odmawia przeprowadzenia sekcji na kobiecie.
Autorka opisuje zarówno fanatycznie religijnych jak i liberalnych mieszkańców kraju.

Historie (nie)prawdziwe

Kryminał, który przeczytałam opowiada zmyśloną historię, ale realia są prawdziwe. Tak twierdzą niektóre kobiety, które mieszkały w Arabii Saudyjskiej. Inni utrzymują, że dziewięć miesięcy, które autorka spędziła w tym kraju to zdecydowanie za mało, żeby oddać dobrze to co się tam dzieje.
Sama autorka powiedziała, że w trzech książkach napisała wszystko co mogła napisać o tym kraju, a podczas pisania miała konsultantów, którzy pomagali jej w sprawach dotyczących codziennego życia.

Turystów w Arabii Saudyjskiej raczej nie ma, a najbardziej popularne książki o tym kraju mają do opowiedzenia jedna historię: kobiety z Zachodu, która musiała walczyć z religią i uciekać.

Tomek Michniewicz w książce „Swoją drogą” jedną część poświęca swojej podróży z żoną do Arabii Saudyjskiej, ale jej wrażenie opisane są przez niego, z męskiego punktu widzenia, z którym w przypadku krajów muzułmańskich mam ogromny problem, bo już niejeden raz dziwiłam się jak ktoś kto obserwuje wszystko z boku nagle staje się ekspertem od tego ‚co czują i myślą kobiety’.

Przeczytaj też: Zmieniająca się sytuacja saudyjskich kobiet – artykuł z National Geographic (w jęz. ang.)

Które historie są prawdziwe, a które nie? Niestety,  mała szansa, że się kiedyś dowiem.

Pomóż mi!

Zebranie i przeczytanie kryminałów ze wszystkich krajów świata nie jest wcale łatwe. Pierwszym problemem jest język – często powieści, które chciałabym przeczytać nie zostały przetłumaczone na polski lub angielski lub nie są dostępne w wersji elektronicznej. Często też egzotyczne historie nie są napisane przez lokalnych autorów. Czasami, nawet kiedy jest wybór, trudno zdecydować się którą książkę przeczytać.

Oto lista krajów, o których już czytałam lub mam na liście (na kindlu):
Arabia Saudyjska, Australia, Belgia, Botswana, Brazylia, Chiny, Dania, Finlandia, Francja, Ghana, Hiszpania, Holandia, Islandia, Izrael, Niemcy, Norwegia, Polska, RPA, Słowacja, Szwecja, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy.

Czy znasz autorów kryminałów z innych, niewymienionych powyżej krajów?
Wymagania: 1) powieść współczesna (fikcja), 2) akcja dziejąca się współcześnie, 3) autor urodził się lub mieszkał w kraju, o którym pisze, 4) (opcjonalnie) detektyw jest bohaterem serii książek, 5) książka dostępna w języku polskim, angielskim lub hiszpańskim.

 

 

 • Ale fajny pomysl z tym polaczeniem podrozy z kryminalami!

 • Książka nie tylko ciekawa ale też dość aktualna..

 • Dobry pomysł na to, jak podróżować i poznawać świat, nie wychodząc z domu!

 • Świetny pomysł! Szkoda, że nie mogę Ci pomoc, bo sama na ten pomysł nie wpadłam więc nie znam żadnych lokalnych kryminałów. No i dzięki za polecenie książki! :)

 • Pomysł na poznanie kraju poprzez kryminał przedni .Polecona książka mnie zaciekawiła, chętnie dorwę, jednak sama niestety nie pomogę pozycją spoza listy krajów.

 • Kornelia S-p

  Uwielbiam kryminały, ale tylko szwedzkie :) po kilku odrazu chciałam wsiadac w samolot i leciec do Szwecji ….

  • Szwedzkie też lubię- i w ogóle skandynawskie (i książki i filmy), ale z radością odkrywam, że inne kraje też są niezłe :)

 • świetny pomysł z tym czytaniem :)
  Niemiecki kryminał jaki mogę Ci polecić to Pasażer 23

 • arabskie tematy są mi bliskie bo lubię czytać na ten temat, a kryminałów nie lubię ale może się odważę i to połączę :D

 • Z naciskiem na szczęście

  Genialny pomysł! Trzymam kucki. I jest mi smutno, bo niestety nic nie mogę polecić.
  Pozdrawiam :)

 • wspaniały pomysł z podróżowaniem poprzez literaturę! gratuluję i trzymam kciuki, aby udało się zebrać jak najwięcej miejsce na liście krajów odwiedzonych / przeczytanych.

 • Agnieszka Ptaszynska

  Piękny pomysł. Kiedyś powiedziałam sobie, że co roku musze przeczytać co najmniej jedną książkę z kraju, z którego jeszcze nic nie czytałam. Ten rok jeszcze przede mną. A co do propozycji dla Ciebie: kiedyś na blogach recenzenckich było wyzwanie czytelnicze: kontynenty. Pojawiły się listy książek z 4 stron świata. Poszperaj

  • Poszukam tej akcji.
   Problemem niestety nie jest znalezieni książek z różnych krajów, ale właśnie kryminałów.

 • Katarzyna Nowak

  O, nie znałam tej książki „Ślad na piasku”, zapisuję i będę na nią polować. Interesuję się kulturą wschodu i kilka książek mam za sobą. Czekam na kolejne wpisy, bo może wypatrzę jakieś książki, których nie znam? :)
  Też żałuję, że do pewnych krajów nigdy nie polecę, wspaniale byłoby je odkrywać, jednak obecna sytuacja wystarczająco mnie od tego odstrasza…

 • polegytravels

  Jeśli chcesz to mogę polecić ci książki z Gwinei Równikowej :) Są po hiszpańsku, ale nie są to kryminały. Za to książki dotyczące codziennego życia, historii tego kraju. Jeśli masz ochotę to sięgnij po powieści Donato Ndongo Bidyogo i dwie pierwsze części zapanowanej trylogii: Los poderes de la tempestad i Las tinieblas de tu memoria negra. Świetne książki :)

  A co do tej którą opisałaś to wydaje mi się, że faktycznie dziewięć miesięcy to mało czasu żeby opisać realia kraju. Arabia może nie jest krajem turystycznym ale dużo jest tam cudzoziemców którzy przyjeżdżają do pracy. Na fb jest ciekawy blog o Arabii: W królestwie Saudów. Pisze mieszkająca tam Polka :)

  • Czytanie o historii i codziennym życiu to później (tzn. czytam o różnych krajach, ale lista książek jest długa) – teraz chciałabym kontynuować mój projekt kryminaly :D
   Nie ma żadnych kryminałów z Gwinei? Albo napisanych przez (częściowo chociaż) Gwinejczyków? :)

   • polegytravels

    Niestety nie znam żadnych :(