Cytatów o podróżach, podróżnikach i podróżowaniu jest całe mnóstwo – wiele z nich to cytaty motywujące i te właśnie, wielokrotnie powtarzane, słyszał pewnie każdy z nas.

Dziś więc cytaty mało znane (tak sądzę), które trafnie opisują MOJE nastawienie do podróży.

quote 1

Gdy ktoś podróżuje, wszystko wydaje się ładniejsze. To wcale nie znaczy, że JEST ładniejsze czy bardziej urocze, to jedynie znaczy, że nasz fajny, znany, codzienny dom przegrywa w porównaniu z podrasowanymi zagranicznymi miejscami z ich atrakcjami.

Kto się z tym nie spotkał? Zachwyty nad obcymi miejscami i chęć wyrwania się jak najdalej od domu. Codzienne życie nas nuży i staramy się uciec. Czy tam gdzieś jest lepiej? Jest z pewnością inaczej, a atrakcyjność wynika z inności, z zadziwienia odmienną codziennością.
Ale ja lubię wracać do ‘nudnego’ domu, do własnego łóżka – i czasami tęsknię za domem.

quote 2

 Podróże kształcą tylko wykształconych. Ignoranci stają się jeszcze większymi ignorantami.

Tu moglibyśmy porozmawiać o stereotypach i o najbardziej typowych podróżnikach i turystach. Podróznikach jako ludziach, którzy starają się poznać i zrozumieć inne miejsca i kultury i turystach, którzy przebywają w turystycznych gettach bojąc się tego co jest poza nimi. Jest to oczywiście ogromne uproszczenie, bo nie każdy kto podróżuje samodzielnie jest podróżnikiem, tak jak nie każdy kto jedzie na wycieczkę zorganizowaną jest turystą-dyletantem.

I owszem, przyznaję, podróże mnie bardzo dużo nauczyły, zaczęłam zwracać uwagę na sprawy, które mnie kiedyś zupełnie nie interesowały i postrzegać świat w inny sposób. Jednocześnie widzę jak ludzie wracają pełni stereotypów, niechęci i pogardy dla innych ludzi i kultur i czasami się zastanawiam: czy my na pewno wróciliśmy z tego samego kraju?

quote 3

Lubię jeździć do miejsc, gdzie nie mogę się dogadać, nie znam nikogo, nie wiem jak się poruszać I nie mam żadnych złudzeń, że cokolwiek kontroluję. Zdezorientowany, nawet przerażony, w końcu czuję, że żyję i czuję się tak jak nigdy w domu.

To jest właśnie powód dla którego jeżdżę do miejsc, do których jeżdżę – lubię tę niepewność, lekką nerwowość i brak przewidywalności. Wielokrotnie mi mówiono, że najpierw powinnam dokładniej zwiedzić Polskę, a potem dopiero jeździć w mniej turystyczne dalekie miejsca. Za każdym razem odpowiadam, że Polskę bardzo lubię i każda podróż po kraju, czy to daleka czy bliska, jest świetna, ale tu, u siebie brak mi tego braku kontroli, zdezorientowania i konieczności radzenia sobie z nowymi sytuacjami.

quote 4

Przyjemność, którą daje nam podróż, zależy bardziej od stanu umysłu z którym podróżujemy niż od miejsca, które odwiedzamy.

Czasami ktoś się dziwi, że mogę leżeć na plaży, zwiedzać cały dzień muzea, włóczyć się bez celu, jechać w miejsce mało popularne czyli robić to wszystko co może wydawać się nudne. Ale to naprawdę zależy od nastawienia Od nastawienia i braku oczekiwań, że wszystko zawsze musi być najlepsze, że ciągle coś musi się dziać. Od czerpania z przyjemności z przemieszczania się i obserwowania, a nie zaliczania.

quote 5

Dla prawdziwego podróżnika nuda jest raczej przyjemna niż bolesna. Jest symbolem jego wolności – jego ogromnej wolności. Akceptuje on nudę, kiedy przychodzi, nie tylko w sposób filozoficzny ale wręcz z przyjemnością.

Nuda jest dla mnie częścią idei wolnego podróżowania. Przy czym nuda wcale nie jest zła – to zatrzymanie się, brak pośpiechu, siedzenie pozornie bezczynnie, obserwowanie świata, dziwienie się światu. Nuda jest powodem, dla którego lubię podróżować samodzielnie – bo nikt mnie nie pogania, nie mówi, że trzeba zaliczyć to czy tamto czy szybciej gdzieś iść, żeby zdążyć…

Czasami mówię, że nigdy się nie nudzę, bo zawsze coś robię, nad czymś się zastanawiam czy czemuś się przyglądam – dla wielu osób było by to nudne, dla mnie to przyjemna część codzienności.

To „moje” cytaty. Ciekawa jestem czy któryś z nich pasuje do was…

Podobało Ci się?
Być może zainteresują Cię też posty:
Polskie wiersze o podróżach
Poezja i podróże

 • Dobry dobór :) Podoba mi się przede wszystkim cytat o podróżach do miejsc w których ciężko się porozumieć. To jest niezwykłe uczucie, gdy budzę się w całkiem innym świecie. Ten świat mnie otacza, (czasem wręcz przytłacza), staję się obserwatorem. Chłonę wszystko dookoła. Jestem.

 • Przypomniał mi się fajny cytat jednego z blogerów, chyba Los Wiaheros, że ktoś mu kiedyś powiedział, że podróże są ucieczką. Od codzienności, od nudy, od etatu, od różnych naszych bolączek w tym „zwykłym” życiu. A on po czasie zrozumiał, że jest dokładnie odwrotnie. Że ten, kto nie podróżuje ucieka. Ucieka przed swoimi marzeniami. Nie wiem czy dokładnie tak to brzmiało, ale właśnie tak to zapamiętałam. I zawsze podobała mi się ta myśl ;)

 • Ja chyba żyłem dotąd w błogiej nieświadomości, gdyż nie znałem żadnego z tych cytatów. Z tą nudą to ja bym chyba polemizował. Siedzenie i obserwowanie świata to wcale nie jest nuda, a wręcz dla wielu jest niesamowicie ciekawą czynnością. Nuda to chyba uczucie kiedy nie wiesz co masz ze sobą zrobić – tego nie da się w żaden sposób połączyć z przyjemnością.

 • Drugi cytat dla mnie najbardziej pasujący podróżując w grupie. Często widać zachwyty jednych i nudę u drugich.

 • Bardzo bliski jest mi cytat numer 2. Spotykałem w podróży tyle samo mądrych, którzy stawali się mądrzejsi i głupich, którzy nigdy niczego się nie nauczyli! Pozdrawiam!

 • Nadia

  Uwielbiam googlowac cytaty podroznicze. Tych nie znałam, zapisuję więc :)

 • Piekny wpis!ja dodam moj ulubiony cytat, ktory raczej jest przyslowiem ludowym: Wszedzie dobrze, ale w domu najlepiej;) Ja tez lubie wracac z podrozy, do domu (rodzicow), do miejsca, w ktorym sie wychowalam, do miejsca w ktorym obecnie mieszkam itp. Bycie w podrozy troche mnie meczy, uswiadamia jak piekny i roznorody jest swiat, ale takze, jak dobrze jest w domu, wsrod rodziny, przyjaciol, psa, wlasnych sprzetow i lozka:)

 • Drugi cytat jest dla mnie najlepszy!

 • Klaudia

  Nigdy wcześniej nie spotkałam się z tymi cytatami, a rzeczywiście doskonale opisują czym również dla mnie jest podróżowanie :)