Pamiętam moj pierwszy długi wyjazd, (2 miesiące), kiedy moj plecak ważył ponad 20 kilo i wstając zastanawiałam się kiedy się z nim przewrócę. Teraz, wiele lat później uwazam, że kiedy mój plecak waży 13 kilo to jest ciężki. Zazwyczaj waży poniżej 10 kilogramów kiedy jadę do ciepłego kraju, a około 12 kiedy muszę zapakować śpiwór i buty trekkingowe

1. Weź mniejszy plecak, bo im większy tym więcej do niego włożysz. Jeśli nie zabierasz ze sobą namiotu i nie musisz nosić jedzenia 50-55 litrów wystarczy.

2. Zabierz szybkoschnący ręcznik, jest dużo lżejszy.

3. Używaj koncentratu pasty do zębów zamiast zwykłej pasty, waży 1/3.

Ajona Zahnpasta

Koncetrat pasty do zębów – 25ml (jednorazowo używa się ilości równiej czubkowi zapałki)

4. Kup szybkoschnące koszulki zamiast bawełnianych. Nie tylko szybciej wyschną, ale są też lżejsze i nie nie pachną nieprzyjemnie jeśli nosisz je dłużej niż dzień.

5. Nie dźwigaj książek, zabierz ze sobą czytnik.

kindle

6. Czy NAPRAWDĘ potrzebujesz laptopa? Może wystarczy tablet albo dobry smartfon?

7. Zważ swoje ubrania i zabierz te lżejsze. Moja ulubiona czarna koszulka, którą zawsze zabieram na wakacje waży 95g, czarnybawełniany T-shirt, w którym siedzę teraz 150g. To może nie jest ogromna różnica, ale jeśli postarasz się zredukować wagę kazdej rzeczy, którą bierzesz to już będzie znaczna różnica.

8. Nie zabieraj oddzielnie szamponu i żelu do mycia ciała, kupuj kosmetyki 2w1, a jesli jedziesz na krótko przelej kosmetyki do małych pojemników.

9. Nie kupuj ciężkiego przewodnika, kup wersję pdf, wydrukuj to co potrzebujesz i wyrzucaj w trasie zbędne (już) kartki.

10. Nie zabieraj zbyt wielu swetrów, pomyśl jak ubierać się na cebulkę.

Dobrze jest mieć lekki plecak, bo kiedy będziesz wracać zmieści się w nim duzo pamiątek, na przykład piękny kolorowy gwatemalski pled, albo trzy kilo etiopskiej kawy, w której się zakochałeś.

 

 

 • Nigdy nie slyszalam o szybkoschnacych koszulkach ani koncentracie pasty do zebow! Czlowiek cale zycie sie uczy:)

  • Myślę, że koszulki znasz pewnie, bo to te wszystkie sportowe i turystyczne, a czy się nazywają dri-fit czy jak tam jeszcze to w sumie bez różnicy.
   Natomiast koncentrat pasty jest genialny w podróży :D – tylko trudno się przyzwyczaić do tego, żeby tak mało go używać:)

 • Amused, czemu ja nie mogę otworzyć tego posta, tylko zdjęcie???

  • Anna, przyznam szczerze, że nie wiem dlaczego :( Raz już ktoś miał taki problem, że jeden post był niewidoczny (inne były ok), a inni go widzieli. Jest mi przykro i postaram się do tego dojść (dojść do tego dlaczego), ale początkującym to trochę czasu zabiera….

 • Przydatne rady. Właściwie do większości stosuję się od dawna, ale koncentrat pasty mnie zaskoczył. I z tym laptopem też mam problem ;)

 • Lekki plecak to podstawa – bo co z tego, że nasze ciuchy i reszta gratów będzie lekka, skoro sam plecak będzie ważył nawet 5kg. Jeśli jesteśmy babą, to wybierzmy model damski, będzie nam dodatkowo wygodniej.
  W temacie mycia zębów – można np. kupić składaną, lekką szczoteczkę do zębów, która dodatkowo mniej miejsca zajmuje.

 • Laptop się zwykle przydaje ale warto zamienić na ultrabooka – lekki i mało miejsca zajmuje. Za to NIE warto brać jedzenia (te nieśmiertelne konserwy!) – zawsze coś na miejscu się kupi.

 • Z tych wszystkich rad nie spełniam tylko 3 i 4. Nie wiem jak to możliwe, ale nie wiedziałam, że takie koncentraty są. Wezmę to pod uwagę! Zresztą punkt 4 też będę musiała rozważyć :) Bo na początku zawsze plecak wydaje się lekki, ale po długiej trasie staje się strasznie ciężki…

 • Czy pakuję walizkę, czy plecak zawsze zabieram za dużo rzeczy! Przy następnym wyjeździe wezmę Twoje rady pod uwagę :)